pl-wnifc-mfc--mc-344

MC/344/1
Autor nieznany, Żelazowa Wola, Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, elewacja szczytowa (południowa) budynku od strony parku, fotografia czarno-biała, papier, ok.1933-1934., Elewacja szczytowa (południowa) budynku od strony parku. Na pierwszym planie, z prawej, młode drzewo liściaste, w głębi murowane pergole flankujące elewację od wschodu i zachodu. Elewacja trójosiowa, symetryczna. Na osi głównej otwór drzwiowy, po bokach otwory okienne, zajmujące niemal całą wysokość ściany. Wszystkie otwory zamknięte łukami odcinkowymi włączonymi w przebieg bogato profilowanego gzymsu koronującego. W szczycie otwarte okno umieszczone tuż pod naczółkiem dachu. Pergola po lewej stronie elewacji oblicowana kamieniami polnymi, z prawej – klinkierem.
MC/344/10
Autor nieznany, Park w Żelazowej Woli, widok na pergolę od południa, fotografia czarno-biała, papier, ok.1935-1937., Widok na pergolę od południa. Na pierwszym planie, w zbliżeniu, nieostro widoczny murek oporowy, za którym cztery słupy murowanej pergoli oblicowane klinkierem. Za murkiem roślinność, pomiędzy słupami – drzewa.
MC/344/11
Autor nieznany, Park w Żelazowej Woli, studnia i słupy murowanej pergoli, fotografia czarno-biała, papier, ok.1935-1937., Na pierwszym planie studnia i słupy murowanej pergoli, w głębi roślinność parkowa. Cembrowina studni i filary pergoli oblicowane klinkierem. Na podeście pies o umaszczeniu czarno-białym.
MC/344/12
Autor nieznany, Żelazowa Wola, wnętrze parku od pergoli ku rzece Utracie (na południe), fotografia czarno-biała, papier, ok.1935-1937., Wnętrze parku od pergoli ku rzeczce Utracie (na południe). Na pierwszym planie para filarów pergoli, w głębi dorodne drzewo liściaste, pomiędzy pomiędzy parą filarów podest wyłożony betonowymi płytami, spomiędzy których widoczna trawa.
MC/344/13
Autor nieznany, Żelazowa Wola, letnia scena w parku, fotografia czarno-biała, papier, ok.1936-1937., Letnia scena w parku w pełnym oświetleniu słonecznym. Ujęcie od południowego wschodu, od stawu. Z lewej strony fragment podestu, z prawej, w głębi – murowana, oblicowana klinkierem balustrada biegu wyrównawczego schodów kończących się przy stawie. Między podestem a balustradą rabata kwiatowa i niżej lustro cieku wodnego do stawu.
MC/344/14
Autor nieznany, Żelazowa Wola, letnia scena w parku, widok z tarasu na staw, fotografia czarno-biała, papier, ok.1936-1937., Letnia scena w parku. Widok z tarasu na staw. Taras zamknięty murkiem oporowym, przy którym poprowadzone schody prowadzące do stawu. Za murkiem, w górnej części, bogata niskopienna roślinność parkowa, z przeciwnej strony podest Letniej sceny wyłożony płytami betonowymi „zatopionymi” w trawie. Poniżej podestu grupa kwitnących kosaćców zwanych irysami. Na drugim planie lustro stawu
MC/344/15
Autor nieznany, Żelazowa Wola, widok z letniej sceny na mur akustyczny między stawem a rzeką Utratą, fotografia czarno-biała, papier, ok.1936-1937., Widok z letniej sceny na mur akustyczny znajdujący się w południowo-wschodniej części parku, biegnący między stawem a rzeczką Utratą. Na pierwszym planie schody i murowana balustrada, w głębi polana zamknięta murem akustycznym.
MC/344/16
Autor nieznany, Żelazowa Wola, południowo-wschodnia część parku, fotografia czarno-biała, papier, ok.1936-1937., Południowo-wschodnia część parku przy wejściu ze schodów na podest Letniej Sceny. Na pierwszym planie mur oporowy oblicowany klinkierem oraz rozpięte między nim trzy stopnie biegu wyrównawczego schodów z głazów polnych. Podest Letniej Sceny z prostokątnych płyt betonowych „zatopionych” w trawie. Po zewnętrznej stronie muru oporowego niska roślinność parkowa.
MC/344/17
Autor nieznany, Żelazowa Wola, rabata po prawej stronie alejki parkowej, fotografia czarno-biała, papier, ok.1936-1937., Rabata po prawej stronie alejki parkowej z kwitnącymi kosaćcami. W głębi, z lewej, murowany słup pergoli (?) oblicowany okładziną z wapiennego kamienia polnego zwanego opoką. Na trzonie filaru, w centralnej partii, trzy elementy dekoracyjne o konicznym kształcie. Przy ścieżce wysokie kwiaty, w głębi, z prawej, młode drzewa iglaste.
MC/344/2
Autor nieznany, Żelazowa Wola, Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, widok od południowego zachodu, fotografia czarno-biała, papier, ok.1933-1934., Widok od południowego zachodu. Elewacje w bogatej zieleni, widoczna tylko południowa połać dachu naczółkowego oraz fragment szczytu elewacji południowej. Na pierwszym planie kamienny słup pergoli.
MC/344/3
Autor nieznany, Żelazowa Wola, Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, widok od południowego wschodu, fotografia czarno-biała, papier, ok.1933-1937., Widok od południowego wschodu. Elewacja szczytowa (południowa) przysłonięta dwoma słupami pergoli. W elewacji wschodniej widoczne usytuowane na osi głównej drzwi oraz dwa okna po ich lewej stronie i jedno po ich prawej stronie. Od wschodu bogata zieleń parkowa.
MC/344/4
Autor nieznany, Żelazowa Wola, Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, widok od południowego wschodu, fotografia czarno-biała, papier, ok. 1933-1937., Widok od południowego wschodu. Na pierwszym planie z prawej oblicowany klinkierem filar pergoli, po którym pnie się biała róża. W głębi lekko nieostry zarys południowej elewacji oficyny.
MC/344/5
Autor nieznany, Żelazowa Wola, Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, widok z parku od południowego zachodu na oficynę, fotografia czarno-biała, papier, ok.1933-1937., Widok z parku od południowego zachodu na oficynę. Na pierwszym planie murek oporowy i słupy pergoli. W głębi budynek zasłonięty wysoką zielenią, zza której widoczna zachodnia kalenica naczółkowego dachu oraz szczyt w elewacji południowej.
MC/344/6
Autor nieznany, Żelazowa Wola, Dom Urodzenia Fryderyka Chopina, widok z parku, od południa, fotografia czarno-biała, papier, ok. 1935-1937., Widok z parku, od południa. Na pierwszym planie, z prawej, murowana pergola i bieg wyrównawczy schodów prowadzących w dół, na południe, ku rzeczce Utracie. Balustrada schodów, podstopnie oraz słupy pergoli oblicowane klinkierem. Na podeście, przy drugim filarze studnia, której cembrowina również oblicowana klinkierem. Na przerzuconych między słupami pergoli drewnianych żerdziach mocno rozwinięte pnącza (bluszcz?). Z lewej strony zdjęcia, na pierwszym planie, roślinność parkowa, w głębi fragment elewacji południowej oficyny porośnięty pnączem.
MC/344/7
Czesław Olszewski, Pergola w parku w Żelazowej Woli, fotografia czarno-biała, papier, ok.1935-1937., Pergola w parku w Żelazowej Woli., Widok na południe, w stronę rzeki Utraty. Pergola murowana, której słupy oblicowane klinkierem. Pomiędzy filarami, u góry, przerzucone drewniane żerdzie. Przy słupach roślinność. Na pierwszym planie betonowe kwadratowe płyty wtopione w trawnik.
MC/344/8
Autor nieznany, Pergola w parku w Żelazowej Woli, fotografia czarno-biała, papier, ok.1935-1937., Pergola w parku w Żelazowej Woli., Widok na pergolę zza murku oporowego. Pergola ujęta z obu stron przez zieleń parkową: u dołu z lewej wysoki krzew, z prawej gałęzie drzew. Murek oblicowany kamieniami polnymi, filary pergoli – klinkierem. Między słupami przerzucone drewniane żerdzie podtrzymujące pnącze (bluszcz?).
MC/344/9
Autor nieznany, Park w Żelazowej Woli, widok na pergolę od południa, fotografia czarno-biała, papier, ok.1935-1937., Widok na pergolę od południa. Na pierwszym planie murek oporowy, za którym cztery słupy murowanej pergoli oblicowane klinkierem. Z prawej, przed murkiem, krzewy, wyżej - wysokie drzewa liściaste.